ایستاگرام ما

هشدار درباره ۳ ماده مخدر خطرناک در کشور

13 تير 1402 ساعت 20 و 29 دقیقه
هشدار درباره ۳ ماده مخدر خطرناک در کشور
مصرف سه ماده مخدر "کتامین"، "کانابینوئید‌های سنتزی" و "گل" برای جوانان خطرناک است و مرگ و میرهای مرتبط با مصرف آن‌ها گزارش شده است.
در دهه اخیر ظهور و بروز ماده‌های مخدر و روانگردان و کانابینویید‌های سنتزی(مصنوعی) از یک سو و تبلیغات فریبنده باند‌های مافیایی و بسته‌بندی‌های جذاب، موجب گرایش نوجوانان و جوانان به این ماده‌های مخدر شده است. دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل(UNODC) مهمترین چالش امروزه مردم دنیا را همین ماده‌های مخدر دانسته و عنوان کرده است این ماده‌ها می‌توانند سلامت جوامع بشری را به خطر بیندازند. 
آخرین آمار‌های اعلام شده از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گویای آن است که میانگین سن اعتیاد در کشور ۲۴ سال است، این در حالی است که این میزان در دنیا ۱۹ سال بوده و ایران از این حیث دارای شرایط مطلوب‌تری است. مطالعات شیوع‌شناسی نیز در دهه ۹۰ نشان می‌دهد که «گل» و «ماریجوانا» جزء ۱۰ ماده مخدر مصرفی در ایران هستند. 
سنی که فرد شروع به استعمال سیگار روزانه می‌کند به عنوان سن شروع مصرف تلقی می‌شود که این سن در کشور ما بین ۱۳ تا ۱۵ سالگی است. در عین حال رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه با ابراز تأسف از کاهش سن شروع مصرف دخانیات در دو دهه اخیر در کشور٬ خاطرنشان کرد: در دهه ۴۰ سن شروع مصرف سیگار در کشور ۳۰ سالگی، در دهه ۵۰ حدود ۲۵ سالگی و در دهه ۷۰ زیر ۱۸ سال بود اما امروز به ۱۳ تا ۱۵ سالگی رسیده است. 
دیدگاه های کاربران
برای این خبر دیدگاهی ثبت نشده است
ارسال دیدگاه

دیدگاه شما بعد از تایید توسط مدیریت در بین دیدگاه ها نمایش داده خواهد شد

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.